Yerel Arama

Yerel Arama Sonuçları, Konum Bilgisi ve Geleceği Üzerine: 2

Tüketicilerin %75’i bir işletmeyi ziyaret etmeden önce internet üzerinden arama yapıyor ve %50’si aynı gün işletmeyi ziyaret ediyor. İşte Yerel Arama Sonuçları, Konum Bilgisi ve Geleceği Üzerine yazımızın devamı…

Artık çevrimiçi ve çevrimdışı faaliyetlerin bütünleştiği bir noktaya doğru gidiyoruz. Mobil aramaların satışa dönüştüğü hatta inanılmaz miktar ve sayılarda satışa dönüştüğü gerçeği ile karşı karşıyayız. Google’a göre yapılan mobil aramaların %50’si işletmeyi aynı gün ziyaret etmekle sonuçlanıyor ve %18’i mutlaka satışa dönüşüyor. Yerel pazarlamanın önemini anlayan markaların bu ortama kısa sürede yatırım yaparak çok ciddi yatırım getirisi (ROI) sağlayacağını söyleyebiliriz. Hatta çok yakın zamanda bu alanda resmen bir köşe kapmaca yaşanacağı ve erken davranan markaların bu işin kaymağını yiyeceğini belirtmeliyiz.

Bu durum, yerel arama ve konum bilgisi üzerine yatırım yaparken, aynı zamanda hızlı davranmayı da gerektiriyor. Rekabetin günden güne arttığı e-ticaret ve işletme web siteleri sektöründe erken kalkanın yol aldığı bir gerçek. İnternet sitenizin yerel arama ve konum bilgisi üzerine de profesyonel bir alt yapıya sahip olması gerekliliği doğuyor.

 Yerel Arama ve Konum Bilgisi Nasıl İşimize Yarayacak?

Uzun vadede tüm bahsettiğimiz konular verinin yaygınlığı ile alakalı bir durum. Müşterinin alışveriş yolculuğunu anlamaya çalışırken fiziksel mağaza satışlarının dijital metriklerle (analytics) ölçülebiliyor olması çok daha kritik bir hale gelecektir. Benzer şekilde artık işletmelerin güçlerini ortaya koymak için verilerini daha ulaşılabilir kılmak gibi yeni bir yükümlülükleri var.

2018’in yerel pazarlama yılı olduğunu unutmayın. Markalar başarıya ulaşmak için çok kanallı ve stratejik yatırımlar yapmak zorundalar. Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi yerel arama ve arama motoru sıralamasında da üstlere çıkmak bu piyasanın olmazsa olmazı. Bir tarafta devam eden pazarlama faaliyetleri, diğer tarafta sürekli gelişen ve yeni özellikler eklenen mobil pazarlama boyutu olmalıdır.Mobil cihaz yaygınlığının patlama şeklinde artmasıyla tüketiciler artan bir iştahla daha hızlı, daha doğru yerel bilgiyi talep etmeye devam ediyorlar. Tüm marka ve işletmelerin bu dalgaya hazır olması gerekir.

Son olarak markalar konum bilgisine olan  ihtiyaçlarına karşı sadece dışarıda değil, kurum içinde de çok uyanık olmalılar.