Google Mobil Uyumluluk

Google Mobil Uyumluluk Test Aracı Yayınlandı

Siz de Web Sitenizin mobil uyumlu olması ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için bizden yardım alabilirsiniz. Google Mobil Uyumluluk konusunun uzmanları olarak bu makalede sizlere yol gösterdik.

Google mümkün olduğunca küçük işletmelerin yanında yer aldığını ve onların başarılarını ciddi biçimde önemsediğini söylüyor. Google verilerine göre 2015 yılının sonlarından itibaren internette yapılan tüm aramaların yarısından fazlası mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Her web sitesinin mobil uyumlu olmasına büyük önem veren Google, bildiğiniz gibi kısa bir süre önce mobil uyumlu web sitelerini arama sonuçlarında ödüllendireceğini de açıklamıştı. Bu yüzden mobil uyumluk ve türevi fonksiyonların web dünyasının vazgeçilmezleri haline geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Google’nin Mobil Uyumluluk Politikası ve Küçük İşletmeler

Google kullanıma sunduğu yeni araç sayesinde küçük işletmeler için özel bir rapor hazırlıyor. Yapmanız gereken tek şey, testmysite.thinkwithgoogle.com adresine giderek, web sitenizin adresini yazmak ve birkaç dakika beklemek. Google yaptığı testler sonucunda, web sitelerine 100 üzerinden puan veriyor ve ücretsiz bir rapor sunuyor. Bu raporda genel olarak sitenizdeki resimlerin, javascript ve sitil dosyalarının optimizasyonu, sunucu cevap süresi ve arayüz iyileştirmeleri gibi başlıklar yer alıyor. Bu rapor ile birlikte mobil uyumluluk skalasında işletmenizin nasıl bir noktada olduğunu görebilir ve buna göre bir sonraki adımınızı planlayabilirsiniz.

Google daha önce mobil uyumluluğu çok önemsediğinin sinyallerini pek çok kez vermişti. Hatta mobil uyumluluğa geçiş sürecinde gerekli optimizasyonu yapmayan web siteleri arama sonuçlarında ciddi sıralama kaybetmişti. Makalenin başında belirttiğimiz üzere mobil uyumluluk konusunu Google çok ciddiye alıyor. Bu yüzden arama sonuçlarının üst sıralarında ve özellikle ilk sayfada çıkmak istiyorsanız, mobil uyumluluk sizin olmazsa olmazınız olmalı.

Arama motoru optimizasyonu gibi web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan işlemlerin verimini fark edilir biçimde artıran mobil uyumluluğu göz ardı etmemenizi şiddetle öneriyoruz.

Son olarak Google hazırladığı raporun sonunda Mobil Uyumluluk işleminin teknik bir konu olduğunu ve Web Tasarımcınıza bu raporu iletmeniz gerektiğini belirtiyor. Sizde Web Sitenizin mobil uyumlu olması ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için bizden yardım alabilirsiniz.