internet dolandırıcılığı

İnternet Dolandırıcılığı 2

Haberler

İnternet Dolandırıcılığı

Teknolojik gelişmelerin insanlara büyük fayda sağladığı yadsınamaz bir gerçektir. İnternetin hayata dahil olmasıyla birlikte, hemen hemen her alanda kolaylıkla işlemler yapılabilmekte ve tek bir tıkla tüm sorunlar halledilebilmektedir. İnternet bankacılığı ve internet alışverişlerinin faydaları olduğu gibi zararları da mevcuttur. Mevcut olan zararların başında internet dolandırıcılığı gelmektedir. İnternet dolandırıcılığı masum insanların hayatını karartmaktan ve dolandırıcıların ceplerini doldurmaktan başka bir işe yaramıyor.

İnternet Dolandırıcılığı Nedir?

Konuya ilişkin bir önceki yazımızda temel kavramları detaylıca incelemiştik, ancak bir kez daha üzerinden geçmekte fayda var.

Banka ya da firmaların internet siteleri kullanılırken ve alışveriş yapılırken sistem üzerine kişisel bilgiler, kredi kartı numaraları, güvenlik kodları ve kart şifreleri girilmektedir. Girilen tüm bilgiler maalesef ki internetin hafızasından kalıcı olarak tamamıyla silinmemekte ve kötü niyetli kişilerin ellerine kolaylıkla geçebilmektedir. Ele geçirilen bilgiler dolandırıcılığın yapı taşını oluşturmaktadır. Kişilerin bilgi açıklarını kovalayan hacker ya da internet hırsızları haksız kazanç elde etme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Buna bağlı olarak gelişen tüm olgular internet dolandırıcılığı alanının birçok insanı hedef aldığını gözler önüne sermektedir.

İnternet Dolandırıcılığında Kullanılan Basit Yöntemler

Kullanıcı açıklarını tespit eden kötü niyetli kişiler, kullanıcıların internet bankacılığı hesaplarına girerek, hesapta bulunan paraları kendilerine ait korumalı hesaplara geçirmekte ya da kredi kartı bilgilerini kullanarak limitleri sıfıra kadar indirebilmektedir. Çeşitli yazılımlar kullanılarak ve kullanıcılarla aynı anda hareket edilerek kart limitleri doldurulabilmektedir. Kullanıcıların e-posta adreslerine gönderdikleri bilgi mesajlarına tıklanması halinde ya da bilgi mesajları kısmında bulunan ek dosyaların açılması halinde telefon ya da bilgisayarda bulunan tüm bilgilere ulaşım sağlayabilmektedirler. Ayrıca son yıllarda popüler olan sosyal medya internet dolandırıcılığı, kullanıcılara pes dedirtmektedir.

İnternet Dolandırıcılığına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolancıdırılara karşı yapılması gereken her şey siz kullanıcılara düşmektedir. Buna göre:- Kişisel bilgilerinizi, kredi kartı numara ve şifrelerinizi, T.C. kimlik numaranızı, internet bankacılığıyla alakalı olan bilgilerinizi tanıdığınız kişilere dahi vermeyiniz.

– Tehdit yoluyla sizden bilgi talep edenleri en kısa sürede yetkili kurumlara bildiriniz.

– Telefon ve bilgisayarlarınızın korumalarını sürekli aktif tutunuz ve en yüksek seviyeye yükseltiniz.

– E-posta hesaplarınıza gelen maillere dikkat ediniz ve şüpheli olarak gördüklerinizi tarayıcılarla açınız.

İşletmeniz İçin Web Sitesi Neden Önemlidir? Sizi İkna Edecek Bir Yazı