e-ticaret

E-Satış ve E-Ticaret 2020

Eticaret

E-Ticaret ve E-Satış

Son yıllarda dünya çapında e-ticaret hızla yaygınlaşmaya başladı. E-ticaret ile kişiler internet erişimi ile sanal ortamda belli bir platformda gerçek veya sanal ürünü para karşılığı almaktadır. En kısa tabir ile e-ticaret, ticaretin elektronik ortamda gerçekleşmesidir. Yani hiç kapanmayan sürekli açık bir mağaza.

E-ticaretin Sağladığı Faydalar

Eticaret beraberinde alıcı tarafa da satıcı tarafa da birçok fayda sağlıyor. Bu sağlanan faydalar;

  • Eticaret sayesinde satıcı taraf için yedi gün 24 saat kesintisiz hizmet veren bir şube oluyor.
  • Elektronik ticaret zaman açısından büyük tasarruf sağlıyor. Bu her iki taraf içinde avantaj getiriyor. Alıcı kısa sürede oturduğu yerden malını alırken, satıcıda emek sarf etmeden yüz yüze muhatap olmaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde malını satıyor.
  • Tüm maliyet bilgileri ekranda gözükmesi ile satıcı firmanın tedarik için stok yapma gereği duymuyor. Tüm stok bilgileri anında görüntülendiği için gerektiği zaman stok üretiliyor.
  • Satıcı taraf bir mağazaya gerek kalmadan satış yapıyor çünkü tüm ürünler sanal mağaza ile tüketiciye sunuluyor.

Eticaretin Müşteriler Açısından Faydaları

  • Müşteriler için ürün çeşitliliği
  • Diğer alışveriş sitelerine bakarak markalar arası fiyat kıyaslama imkanı
  • Dışarı çıkmadan dolaşmaya gerek duymadan bilgisayar başında alışveriş imkanı
  • Mağazaların satışta olan ürünlerin altına daha önce ürünü alan müşterilerin yapmış oldukları yorumlar ile ürün hakkında bilgi sahibi olma imkanı
  • Müşteriler ürün seçiminde kendini rahat hissediyor ve oturduğu yerde bulmadığı ürünü yine rahat bir şekilde bulma imkanına sahip oluyor.

Çalışana İhtiyaç Duymadan Satış İmkanı

Eticaret sayesinde sanal mağaza ile satış yapmanın firmalara sağladığı en büyük fayda çalışan ihtiyaç duyulmamasıdır. Normal bir mağazada gelen müşterilere satış yapmak için görevli personel satış yapmak için çaba sarf eder. Satış yapılması için mağazanın kirası ve diğer gider kalemlerinden e-ticaret sayesinde satıcı taraf katlanmak zorunda kalmıyor. Müşteri internet aracılığı ile aradığı ürünü bulup sipariş veriyor. Müşteri zaman açısından ve fiyat avantajı ile ürününü alır iken satıcı tarafta ürünlerini rahat bir şekilde satmış oluyor.

Neden E-Ticaret