2019’un Web Tasarım Trendleri

Web Tasarım

2019’un Web Tasarım Trendleri

 

İnanması zor ama 2019 ile birlikte bu on yılın son bölümüne doğru ilerliyoruz. Geçtiğimiz on yılda internet çok büyüdü ve değişti: Cep telefonu saltanatını, AR, VR, AI, AMP ve diğer birçok kısaltmanın tanıtımını gördük. Teknolojideki bu heyecana rağmen, bu değişiklikleri en iyi gördüğümüz yer ise web tasarım dünyası.

Bir zamanlar tasarım eğilimleri canlı çizimler, cesur renk şemaları ve asimetrik düzenler için ızgaraları ve geleneksel stok fotoğraflarını terk ederek yaygın yaratıcılığa doğru yöneldi. İlerleyen yıllar, teknolojik ilerlemeler, web sitelerinin daha akıllı hale gelmesine, makine öğrenimi ve ince etkileşimlere neden oldu ve bu değişen paradigmalar tasarım trendlerini yönlendirdi. 2019 web tasarım trendleri, madalyonun daha çnce hiçbir araya gelemeyen iki yüzünü birden görecek: estetik ve teknoloji.

Burada toplanan 2019 trendine dair tasarım eğilimlerinin hiçbiri inovasyon konusunda son söz değildir. Web tasarımcılara bu yıl ile söyleyebileceğimiz tek şey, 2019 bu on yıla damgalarını vurabilmeleri için son çağrıdır.

2019’a Damgasını Vuracak 10 Web Tasarım

 

1- Ekranda Serifler

2- Siyah-Beyaz Paletler

3- Organik Şekiller

4- Glitch Art

5- Mikro Etkileşimler

6- Chatbotların Evrimi

7- Daha Çok Video İçeriği

8- Minimalizm

9- Başparmak Dostu Gezinti Deneyimi

10- Çeşitlilik

 

1- Ekranda Serifler

Hepimiz seriflerin baskı ve sans seriflerinin ekran için olduğu kuralını duyduk. Ancak, sözleşmeyi biraz sarsmamak için tasarım eğilimlerinin neler olduğunu konuşalım.

Sans, temiz okunabilirliği ile hala, web sitesi kopyasının daha uzun sürmesi için gittikçe daha fazla marka, başlıkları ve belirtme çizgileri gibi tasarımlarının diğer yönlerinde cesur seriflere yöneliyor. Bunun için iyi bir sebep var: serifler dekoratif olacak şekilde tasarlandı ve vurgu için mükemmelleştirildi.

Ve serifler genellikle geçmişle ilişkilendirilse de, çok fazla karaktere sahipler ve düşündüğünüzden daha fazla uyarlanabilirler. Örneğin, Mailchimp’in neşeli markalaşmasıyla oynanan yuvarlak serifleri ele alalım. Ya da Orta için modern bir görünüm yaratan kama serifler ve cesur vuruşlar.

 

2- Siyah-Beyaz Paletler

Renk bir web sitesinde en önemli unsurlardan biridir. Ruh halini geliştirir, bir markayı birleştirir ve görsel bir simge oluşturarak kullanıcıları bir arayüz üzerinden yönlendirir. 2019 için cesur siyah-beyaz web tasarımları güzel etkiler yaratmakta.

Renk, emilen ışık parçacıkları ile dünyayı nasıl gördüğümüzdür. Renk eksik olduğunda, dünyayı farklı şekilde görmeye başlarız: doku ve şekiller daha net hale gelir ve dünya belirgin şekilde daha yavaş görünür.

Siyahın kendisi güçlü ve iddialı iken, beyazın kendisi temiz ve saklı. Bunları birleştirin ve tamamen çarpıcı bir görünüm elde edersiniz.

İronik olarak, siyah-beyaz tasarımların sahip olabileceği en büyük etki, minimal renk miktarlarıyla kombinasyon halinde olabilir. Vurgulu bir renk eklemek yalnızca tek renkli denizi bozmayacak, aynı zamanda ilgi çekecek ve harekete geçirici mesajlar çıkacaktır.

 

3- Organik Şekiller

 

Web sayfaları genellikle sistematik ızgaralar için oluşturulmuş olsa da, tasarımcılar doğal şekillere ve düzgün çizgilere yöneliyorlar. Keskin köşeleri olan kareler, dikdörtgenler ve üçgenler gibi geometrik yapılar bir istikrar hissi yaratır, ancak 2019 eğilimleri daha çok erişilebilirlik ve rahatlık hissine yaklaştırmakta bizleri.

Organik şekiller doğal olarak kusurlu ve asimetrik olduğundan, sayfa öğelerini göze çarpan bir web tasarımına derinlik sağlayabilirler. Doğaya dayanırlar (ağaçların ve tepelerin kıvrımlı biçimlerini düşünün), ancak serbest çizilmiş elemanlar, boya sıçraması gibi insan yapımı kazaların kendiliğindenliğini yakalayabilirler. Buradaki amaç, web tasarımlarının hareket yanılsamasıyla insanı ve canlılığı hissettirmeleridir.

4- Glitch Art

 

Hiçbir trend listesi, geri dönüşü olan bir tür retro tasarım olmadan tamamlanmayacaktır. Bir glitch art örneğinde, retro tam istenen etkiyi vermeyip  kırışık film gibi göründüğünde bu anlar kasıtsız olarak dikkat çeken bir görüntüyü çarpıttı.

Bilgisayarlar çok yaygın olduğunda, modern zamanlarda glitch’ler önemlidir. Makinelerin ele geçirilmesinden korkuyoruz, ancak onlar olmadan ne yaptığımızı da bilmiyoruz. Böylelikle, teknolojinin çöküşü, hem bir fikir olarak hem de tasarımının yürütülmesinde, konuya çekici, çifte maruz kalan ve parıltılı olan bölümleri izleyicinin gözüne çekebileceği konuyu çekici hale getirmektedir. İçinde yaşadığımız tuhaf, fütüristik bir çağ ve zamanın nereye doğru gittiğinden emin değiliz. Glitch art, web sitelerine belirgin bir şekilde hayali bir görünüm kazandırarak bu bozulma duygusunu arttırıyor.

 

5- Mikro Etkileşimler

 

Mikro-etkileşimler tek bir amaca yönelik olaylardır: kullanıcıyı şaşırtmak ve insanları davet eden bir olay yaratmak. Bir web sitesinde veya uygulamada küçük bir şey yaptığınızda ve buna belirli bir yanıt verdiğinizde, bu bir mikro etkileşimdir. Bir Twitter sayfasını yenilediğinizde ve bir bip sesi duyduğunuzda, bu bir mikro etkileşimdir. Ya da Facebook’u kontrol ettiğinizde, mesaj sayınızı gösteren kırmızı simge bir mikro etkileşimdir.

Bunların en yaygın kullanımları bunlardı, ancak 2019’da web sayfaları daha fark edilir mikro etkileşimlerin vücut bulmuş halini daha çok öne sürecek. Gezinme ve kaydırma animasyonları, çan sesleri ve çok daha fazlası. Sonuç olarak bu, web sitenizde kitlenizi dahil etmenin, kullanıcılara eylemleri ve kullanımları hakkında bilgileri kolayca iletme ve web sayfalarını biraz daha akıllı hissettirmenin bir yoludur.

 

6- Chatbotların Evrimi

 

Chatbotlar bir süredir gündemde ve nihayet 2019’da spot ışığı onların üstünde olacak. Bu, çoğunlukla AI ve makine öğrenmedeki ilerlemelerden dolayı, onları daha akıllı ve verimli hale getiriyor.

Yeni chatbot’lar, geçmiş yinelemelerde gördüğümüzden daha fazla özelleştirme düzeyine sahip web sayfalarında daha fazla görünecek. Parlak renkler onları daha davetkar hale getirecek. Markaları temsil etmek ve bu botlara hoş bir yüz vermek için dostça maskotların bir akışını da tahmin edebiliriz.

 

7- Daha Çok Video İçeriği

 

Web için video içeriğinin yeni bir şey olmadığını size bildiren açıklayıcı bir videoya gerek yok. Video, yalnızca sayfayı çeşitlendirmekle kalmaz, aynı zamanda çok fazla metin taramak için zamana sahip olmayan bir kitleye hitap eder.

Asıl yeni olan şeyse, Google’ın standart web sayfalarının üzerinde video içeriği içeren karma arama sayfası sonuçları üzerinde yaptığı harekettir. Bu, web sitelerinin kendilerini kolayca arama yapabilmeleri ve içeriği en verimli ve paylaşılabilir şekilde sunabilmeleri için video üretimine öncelik vermelerini gerektirmekte.

 

8- Minimalizm

 

Belki de en klasik ve zamansız web tasarım trendlerinden biri olan minimalizm, genellikle estetikle yakından ilişkilidir. Bir web sitesindeki daha az öğe ve içerik, kitlenizin daha az düşünmesini gerektirecek. Bir web sitesi doğru şekilde tasarlandıysa, kullanıcıya tam olarak ne aradığını gösterecektir.

Minimalizm, 2019’da dijital manzaraya hakim olmaya devam edecektir. Kaydırmayı daha ilgi çekici kılan animasyonlar ve soluklanma efektleri, web sayfalarına içeriklerinin uzamasını sağlayacak ve böylece çok fazla dikkat dağıtıcı unsur olmaksızın daha fazla boşluk, kontrast ve net tipografi ile sonuçlanacaktır.

9- Başparmak Dostu Gezinti Deneyimi

 

Mobil tarama, masaüstünü net şekilde geride bıraktığında, tasarım giderek daha dost canlısı hale geliyor. Bu alandaki en önemli çalışmalardan biri de, Designing for Touch adlı kitabıyla birlikte Josh Clark’ın, kullanıcıların cep telefonlarını nasıl tuttuklarını ve hareketlerinin, özellikle de başparmağın, web tasarım sürecinde nasıl işleneceğini araştırdığı kitap oldu. . Giderek daha fazla kullanıcı, mobil ekranın altına taşınan hamburger menüsü gibi, kullanıcıya özel olarak baş parmağınız için navigasyonla karşılaşacak.

 

10- Çeşitlilik

 

İnsanlar internette gezerken URL’lerin başına gelen “www” daki iki tane “w”nun anlamını unuturlar: “Worl Wide” (dünya çapında). İnternet, dünyanın her yerinden, farklı kültürlerden, yeteneklerden, yaşlardan, cinsiyet kimliğinden milyalarca insanı bir araya getirir. Bu insanlar da sizin paylaştığınız içerikte bir stock fotoğraftan gülümseyen modeli değil, kendi yansımalarını görmek isterler.

Geçmişteki küçük düşünceler bile (Apple’ın emojiler için farklı cilt tonları gibi) uzun bir yol kat etti. 2019, web tasarımcılarının gelişmiş erişilebilirlik standartlarından sosyal bilinçli ve çeşitli görüntülere kadar kapsayıcılığa doğru daha büyük atılımlar yaptığını görmelidir. Dünyanın bu alana gitmesi için hala uzun bir yolu var, ancak bu tasarımcılar, web’in gerçek kişilerle gerçek bağlantıları kuran şey olduğunu göstermek için kendi araçlarını kullanabilirler.

 

 

AI, Arama Motoru, Arama Motoru Optimizasyonu, Artificial Intelligence, Artırılmış Gerçeklik, Augmented Reality, Chatbot, dolandırıcı, dolandırıcılık, e satis, e-ticaret-e ticaret, esatis, eticaret, google da üst sıralar, Google mobil uyumluluk, Google'da Üst Sıralarda Çıkma, içerik oluşturma, internet dolandırıcılığı, internet sayfasi, internet sitesi, internet sitesi tasarım, internette dolandırıcı, internette dolandırıcılık, küçük işletme, mobil uyumluluk test aracı, Optimizasyon, osmaniye internet sitesi, osmaniye internet sitesi yapan firmalar, osmaniye web sitesi, osmaniye web tasarım, osmaniye web tasarım firmaları, osmaniye web tasarım firması, osmaniye web tasarım şirketi, osmaniye web tasarım şirketleri, profesyonel dizayn, profesyonel tasarım, profesyonel web sitesi, Sanal Gerçeklik, Sanal Tur, SEO, test aracı, Virtual Reality, Virtual Tour, web dizayn, web sayfası, web sitesi, web tasarım, web tasarım trendler, web tasarım trendleri, web trend, web trendleri, yapay zeka, yerel arama, yerel arama sonuçları
Önceki yazı
Sanaltur
Sonraki yazı
İnternet Dolandırıcılığı 2

İlgili Yazılar